В САЩ избухна скандал около имейл-кореспонденцията между репортерката на CNN Алис Лабот и служителя на Държавния департамент Филип Рейнс. Стана известно, че постовете в Twitter по темата за нападение срещу посолството на САЩ в Бенгази през януари 2013 са били продиктувани на журналистката от Рейнс, тогавашен говорител на държавния секретар Хилари Клинтън.
Репортерката на американския канал CNN Алис Лабот се оказа в центъра на скандала. От разсекретените електронни писма между журналистката и служител на Държавния департамент на САЩ е видно, че тя е получавала инструкции от него. През януари 2013 Лабот отразявала изслушванията в Сената относно атаката срещу американското посолство в Бенгази. Както става ясно от кореспонденцията, репортерката е координирала своите съобщения вTwitter с Филип Рейнс, тогавашен помощник-заместник държавен секретар.
В едно от писмата си Рейнс предлага на Лабот идея за туит. Тя обещава да се свърже с него по-късно и няколко минути по-късно пише, че всичко е готово. Имайки предвид, че вече е публикувала туит с цитат от изказването на Хилъри Клинтън в хода на изслушваето за инцидента в Бенгази. Бидейки тогава държавен секретар, тя заявава пред заседателите, че се опитва да бъде открита с тях и че е можела да не се яви на предишните 18 изслушвания, като засекрети всичко по случая и се оттегли. Но това не било в неин стил.

В горещия стол: Клинтън беше призован да даде показания за атентатите в Бенгази пред комисията по външни отношения на Сената на 23 януари 2013 г.
След няколко часа Лабот и Рейнс се свързали отново. Този път репортерката поискала да препотвърди информацията, че настоящият сенатор Ранд Пол не е присъствал на някои от заседанията, за да отхвърли по-късно острите му критиките към Хилари Клинтън, като посочи, че той не е бил на всички изслушвания.
По повод скандала журналистът Крис Хеджис коментира за RT, че за медиите е изключително важно да имат достъп и диалог с представители на политическия елит и че за това са готови да жертват много. „Между политиците и журналистите – без значение дали това е The New York Times, CNN или друга медия – обикновено доста бързо се установяват „кръвосмесителни връзки”, казва Хеджис. ”В края на краищата, журналистите се нуждаят от достъп до политическия елит, за да вършат работата си. И те ще го получат само в случай, че не само ги ласкаят, но и всъщност изпълняват указанията на политиците. Именно това виждаме и в този случай. Сред представителите на медиите има достатъчно от тези, които са готови да играят ролата на придворни пред политиците. Във Вашингтон с това се занимават практически всички журналисти. „
Memoria de futuro
Източник: RT
Оставяне на коментар