
Протестът в Тулиза, Франция
Повече от 400 едновременни демонстрации се проведоха по целия свят вчера, 21 май, срещу американския биотехнологичен гигант Monsanto, който междувременно е изправен пред сливане с германската фармацевтична компания Bayer.
Протестиращите осъдиха разработването на генетично-модифицирани култури и продажбата на хербицида Раундъп, за който има сериозни сигнали, че причинява рак при хората. Безопасността на глифозата, който е активна съставка в Раундъп, е поставена под съмнение от много екологични организации, включително и Greenpeace.
Генетично модифицираните култури са забранени Европа, въпреки постепенното разхлабване на регламента от Европейския съюз. ГМ-сортовете стават все по-популярни по целия свят поради по-високите добиви и по-голямата устойчивост на болести.
Протести се проведоха в Париж, Тулуза и други френски градове:

Париж
„Монсанто убива мен и теб !“ и „Аз не съм експеримент!“ – гласяха плакатите в протестно шествие, което премина през Ню Йорк. Повече от 90 процента от отглежданите в САЩ царевица, соя и памук са генетично модифицирани.
„Мисля, че те са много корумпирани и имат твърде много власт над нашето правителство“, сподели един от участниците пред RT. „Уморен съм да ме лъжат за това, което е в моята храна. Ставаме все по-болни, има рак, има деца, които пострада, ние искаме да се сложи край на това“, каза друг активист.

Ню Йорк
Митинги се състояха и в Германия, Канада, Мексико.

Протестът в Мексико сити
Дори в Япония хората излязоха на улицата.

Токио
В Холандия също се включиха хиляди протестиращи.

Амстердам
Корпоративният гигант Monsanto, който многократно провежда рекламни кампании, за да се опита да докаже, че неговата продуктова гама е безопасна, излезе с помиряващо изявление към протестиращите.
„22 000 служители на Monsanto са решени да има отворен диалог за прехраната и земеделието – ние сме горди от работата, която вършим, и сме готови хората да знаят повече за нас,“ казва Monsanto в своя текст, изпратен до медиите. „Знаем, че хората имат различни гледни точки по тези теми и е важно, че те са в състояние да ги изразят и споделят.“

Притестиращи в Маями
Протестите срещу Monsanto се превърнаха в редовно събитие през изминалите 5 години, но на активистите скоро може да им се наложи да насочат гнева си към нова мишена, след предложената оферта от Bayer да придобие американската биотехнологична компания, която към момента е с пазарна капитализация от близо 46 $ млрд.
Превод и обобщение: Memoria de futuro
Източник: RT
Оставяне на коментар