НАСА поема все повече рискове

nasa-risk-sts112-709-073k-1024x1013

Снимка: НАСА

 

Представете си, че се подготвяте да отидете до морето за уикенда и виждате, че една от гумите ви е износена. Не се притеснявате, тъй като знаете, че разполагате с резервна гума. По-рано през деня, обаче, съпругата ви забелязва, че резервната гума е спукана. Тя счита, че гумите на колата са в добро състояние. Не разговаряте по въпроса, тъй като и двамата сте заети с опаковането на багажа. Ще стигнете ли до плажа, или не?

Подобен сюжет се нарича „натрупване на риск“ – две решения, които сами по себе си изглеждат незначителни, но съчетани водят до по-голям шанс нещо да се обърка. Според нов доклад на независима комисия по безопасност в момента точно това се случва с НАСА, която подготвя изпращането на хора отвъд Международната космическа станция в началото на следващото десетилетие.

Каква е причината за повишаващите се рискове? Отговорът е прост: натиск да се ограничи изразходването на средства и да се спазят два различни графика за началото на мисията. „Наясно ли е едната ръка какво върши другата?“, попита Джеймс Багиян, бивш астронавт, професор по инженерство и медицина в университета Мичиган и член на комисията, изготвила доклада. „Ако решенията се взимат въз основа на неизяснени предположения, това може да доведе до серия от възможни последици.“

В своя едногодишен доклад шест-членната комисия по космическа безопасност стигна до заключението, че мениджърите и инженерите на космическата агенция взимат решения без да се допитат до всички компетентни страни. „През последната година комисията забелязва едно продължително и неотчетено натрупване на риск, което според нас има потенциала значително да повлияе върху безопасността на екипа, както и на цялото изпълнение на човешките мисии в космоса.“ По-конкретно, експертите се притесняват, че НАСА не извършва достатъчно щателни тестове на топлинните щитове, системата за аварийно спасяване на екипажа и други компоненти на новата ракета „Орион“.

orion87675

Космическият кораб Орион, сега в процес на разработка, с който се подготвя изпращането на 4 човека на мисия отвъд Международната космическа станция в началото на следващото десетилетие

 

Летенето в космоса по принцип си е рискована работа, независимо какви предпазни мерки са предприети. Освен това, тези човешки мисии няма да започнат преди 2021 г. или 2023 г. (в зависимост от това кой график спази НАСА). Предстои тестови полет през 2018 г. Говорителят на НАСА Грей Хауталуома заяви, че дотогава има достатъчно време и рисковете тепърва ще бъдат пресмятани. „Някои от въпросите, касаещи допустимите рискове, трябва да бъдат повдигнати, когато нашите търговски партньори са по-близо до действителното изпращане на хора в космоса“, заяви той в свое интернет изявление. „Щом партньорите ни са в готовност за началото на мисията, може да се наложи друга част от въпросите да бъде разгледана от съответните федерални регулаторни агенции. Агенцията е напълно отдадена на безопасността на нашите астронавти на борда на частните ракети и продължава да е световен водач в изследването на космоса и човешките космически мисии.“

12584042_10153896748293817_815923838_nБагиян, който управлява совалка в космически мисии през 1989 г. и 1991 г., заяви, че зад тази отдаденост се крие нещо още по-обезпокоително. Според бившия астронавт мениджърите не обсъждат подробно помежду си рисковете, които предприемат. Вместо отделните ръководители да поемат лична отговорност, решенията по безопасността са взимани от многочленна комисия. От разследването на инцидента с космическата совалка „Чалънджър“ насам (на снимката, 28.01.1986 г.), комисиите по безопасност неотменно съветват лидерите на НАСА ясно да заявяват кой взима решението да предприеме съответния риск.

Никой не желае евентуално повторно изстрелване или мисията да се провали. Но пази ли НАСА своята памет, за да избегне грешките от миналото? Според Багиян до момента агенцията се отнася с пренебрежение към препоръките на комисията по безопасност. „НАСА е повече от добре дошла да изрази своето несъгласие с препоръките ни.“, заяви той. „Загрижени сме, тъй като вече една година не ни удостояват с отговор.“

В четвъртък НАСА съобщи, че избира не е една, а три частни компании за изстрелването на товарни совалки до Международната космическа станция в периода между 2019 г. и 2024 г. SpaceX, Orbital/ATK и Sierra Nevada са готови да извършат по шест полета до станцията. Това, общо взето, представлява цялата индустрия.

Трябва да вземем под внимание, обаче, че и SpaceX, и Orbital се възстановяват от неуспешни изстрелвания през 2015 г. Космическият самолет Dream Chaser на Sierra Nevada все още не е излитал. Повече космически кораби означава повече решения и повече ръководители, оценяващи риска. От друга страна, това също така означава и по-големи възможности. „Ако една от совалките се провали, имаме опцията да изстреляме друга на момента“, заяви при обявяването на договорите Кърк Шайърмен, мениджърът на НАСА за Международната космическа станция. „Това ни помага изключително много. Всички тези совалки имат различни характеристики и способности.“

С повече късмет, всички тези мисии ще научат НАСА да действа бързо и същевременно с това да свежда рисковете до минимум. Агенцията обяви, че ще насочи вниманието си към мерките за безопасност заедно с частните компании, когато съвместната им работа започне по-късно през тази година. Никой не иска да спука гума на път за плажа – особено ако този плаж се намира на Марс.

12575961_10153896769978817_2060613077_n

Марс

 

 Превод: Момчил Вачев / Memoria de futuro

Източник: Wired Magazine

 

Още от автора: Ерик Найлър

Ерик Найлър

Ерик Найлър е американски журналист на свободна практика, специализирал се в областта на науката, обществената политика и медицината. В момента пише за Дискавъри Нюс.

Оставяне на коментар

Всички обозначени полета (*) са задължителни