Германският топ дипломат Ишингер предупреди за опасност от военен конфликт с Русия

ARCHIV - Wolfgang Ischinger, Vorsitzender der Münchner Sicherheitskonferenz, spricht am 05.02.2016 auf einer Pressekonferenz in München (Bayern). Vom 12.-14.02.2016 findet die 52. Münchner Sicherheitskonferenz statt. Syrien werde bei der dreitägigen Konferenz eine durchgehende Rolle spielen, kündigte Wolfgang Ischinger, Vorsitzender der Münchner Sicherheitskonferenz, an. Foto: Andreas Gebert/dpa +++(c) dpa - Bildfunk+++ | Verwendung weltweit

Ишингер предупреждава за военна опасност с Русия

Под това заглавие списанието помества мнението на Председателя на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер, изказано в предаването „Панорама“ на Северногерманското радио и телевизия NDR.

Опасността от война между НАТО и Русия е по-голяма отколкото през 80-те години на миналия век. НАТО трябва да бъде по-умерен. Германският топ-дипломат, препоръчва на НАТО по-сдържан тон в общуването си с Русия.

„Опасността да се стигне  до ескалиране на военни действия е по-голяма от времето на късната фаза на “студената война“, даже  и отпреди 25 години“ – смята Ишингер.Той счита стратегията на НАТО спрямо Русия като еднопосочна, тази стратегия залага „единствено на демонстриране на военна сила.“

Диалог, разведряване и завръщане към контрола върху въоръженията би трябвало да бъде второто направление на тази стратегия.

Като знак за намаляване на напрежението дипломатът препоръчва облекчаване на визовия режим за руските граждани. „Нормалният руснак не може да пътува в Европа без виза“ – критикува Ишингер. „Ние не бива да отвръщаме на руската пропаганда с насрещна пропаганда, а стъпка по стъпка да премахваме визовите задължение за руснаците.“

2016-06-23_192409„Алиансът да започне да гради повече доверие и да премахва недоверието“ апелира в същото предаване от своя страна генералът в оставка от Бундесвера Харалд Куят, председател на Военната комисия на НАТО до 2005 година. Куят препоръчва да се работи по-интензивно със Съвета НАТО-Русия, като средство на кризисния мениджмънт и на деескалацията на напрежението. Съгласно Основния документ на Съвета НАТО-Русия от 1997 година, съществува възможността да се работи тясно във военната сфера, на ниво външни министри, та дори и на ниво правителствени и държавни ръководители. Но това въобще не се случва.

Александър Александров / Memoria de futuro

Още от автора: Memoria de futuro

Memoria de futuro

Оставяне на коментар

Всички обозначени полета (*) са задължителни