Промяната в климата: Има ли надежда да бъдат спасени коралите в Големия бариерен риф?

Great Barrier Reef (Australia) Travel Destination image gallery provided by http://www.buymevegas.com

Големият бариерен риф е верига от коралови рифове и острови, намиращи се в Коралово море на североизточния бряг на Австралия. Представлява най-голямата коралова система в света, съставена от близо 3 000 коралови рифа, 900 острова и безброй пясъчни плитчини, ограждащи огромна лагуна с дълбочина, по-малка от 60 м. Големият коралоф риф е на възраст 18 милиона години и е eдно от природните чудеса на света, единственият видим от Космоса жив организъм на планетата. Площта му е около 348 000 кв. км., а дължината – около 2500 км, простираща се успоредно на разстояние между 40 и 250 км от австралийския североизточен бряг. Що се отнася до „населението” му, статистиката е повече от впечатляваща: 10 000 вида водни гъби, 4000 вида мекотели, 2000 вида риби, 350 вида корали и 350 вида иглокожи.

 

от Стивън Лунц

Коралите в Големия бариерен риф – 50% са мъртви или умират, 93% са обезцветени.

Състоянието на най-голямата коралова система в света продължава да се влошава. Скоро след новината, че по-голямата част от Големия бариерен риф е обезцветена идва и тази, че през миналото лято повече от половината корали в него са измрели. Перспективата пред оцелелите корали изглежда мрачна.

korali1

Обезцветени и мъртви корали. Ове Хойх-Гулдберг, Институт за глобална промяна към Университета Куинсленд, Австралия.

 

Когато коралите са подложени на стрес поради заболяване, замърсяване или прегряване, те изхвърлят своите симбиозни микроводорасли, които им придават ярките красиви цветове. Без микроводораслите коралите стават ярко бели в процес, по-известен като обезцветяване. Обезцветените корали са застрашени, но все още живи. Ако причината за стреса отмине бързо, те могат да абсорбират нови симбионти – понякога те дори успяват да намерят микроводорасли, които са по-устойчиви към източника на стрес.

korali3

Професор Ове Хойх-Гулдберг от Университета Куинсленд, Австралия, който от три десетилетия изучава обезцветяването при коралите, разказа пред IFL Science: „Симбионтите са изключително важни за коралите, тъй като им предават 90% от енергията, която усвояват от слънчевите лъчи. В отсъствието на техния главен източник на храна, коралите отстъпват пред конкурентните им организми.“

Ако обезцветяването продължи твърде дълго, коралите биват пренаселени от опортюнистични видове, формиращи основата на много по-малко продуктивни екосистеми, които – веднъж установени – трудно могат да бъдат изместени. „Белите корали стават мръсно кафяво-зелени“, каза Хойх-Гулдберг.

korali2Обезцветените корали са достатъчно ярки, за да бъдат забелязани от въздуха. Последното въздушно проучване на Големия бариерен риф регистрира 93% обезцветяване. Отчитането на мъртвите корали е по-трудно, но Хойх-Гулдберг заяви: „Водолазни екипи изследваха случайно избрани локации и откриха, че над 50% от коралите са измрели.“ (На снимката – контрастът между мъртъв корал и такъв, който е обезцветен, но все още жив, е очевиден)

Ove-Hoegh-GuldbergТежестта на щетите варира в зависимост от това в продължение на какво време и с колко градуса температурите са надвишавали максималните норми. „Смъртността е по-висока при крайбрежните корали“, разказа проф. Хойх-Гулдберг. „В местата, на които има повече подводни течения, температурите са по-ниски, но дори голяма част от външните рифове са тежко засегнати.“

Зимата в южното полукълбо ще донесе облекчение, но тя може да настъпи твърде късно, за да спаси нещо повече от частица от това, което до скоро беше едно от чудесата на природния свят.

„От Големия бариерен риф на изток, до Кимбърли на запад и Сидни на юг, коралите на Австралия избеляват както никога досега. Това е най-лошото обезцветяване на корали в историята на континента, а докладите съобщават за измиращи корали дори на места, за които сме предполагали, че са защитени от повишаващите се температури“, заяви Хойх-Гулдберг. Ученият обаче смята, че рифът все още може да бъде спасен. „Рифът определено няма да бъде това, което е бил досега. Въпреки това, ако светът спре да отделя все повече и повече въглероден диоксид, температурите ще се стабилизират. Коралите ще бъдат рядкост, но в случай че не сме ги заличили напълно, те в крайна сметка ще се възстановят.“7

Great Barrier Reef

В миналото Хойх-Гулдберг е провеждал изследвания за опазване на малките рифове чрез поставяне на платна за сянка и въвеждане на корали, отглеждани да издържат на високи температури, в кораловите системи. Според него това може да бъде надеждна мярка около туристическите курорти. Ученият добави: „Големият бариерен риф е с размерите на Италия, така че не е реалистично да планираме заменяне на мъртвите корали. Проблемът може да бъде разрешен ако осъзнаем, че трябва да спрем вредните си емисии.“

Превод: Момчил Вачев / Memoria de futuro

Източник: IFL science

Още от автора: Memoria de futuro

Memoria de futuro

Оставяне на коментар

Всички обозначени полета (*) са задължителни