Кадик: Германските политици научиха колко далеч стига мафията в България, Борисов само обещава

kadik

БГНЕС

Информацията в публикацията в немския в. „Ди велт“, че България има сериозен проблем с корупцията по най-високите ръководни нива и че българската мафия е силен властови фактор, не пада от въздуха. Тя има връзка с това, което пише непрекъснато Европейската комисия в своите годишни доклади за напредъка на България.

В тях винаги особено място заемат констатациите за нивото на организираната престъпност и отсъствието на битка срещу корупцията. Това е също така нещо, което българският народ винаги казва, когато е запитан колко тежък е проблемът с корупцията в България. Страната ви е на последно място в Европа като възприемане на корупцията. Тук ръководството на българската държава е оставило нещата да се плъзгат надолу от много дълго време и не предлага решение. Що се отнася до статията в „Ди Велт“ описаните неща наистина представляват директна заплаха както за възприемането на ЕС в България, така и за сигурността в Съюза.

Доколкото „Ди Велт“ е един от най-четените вестници в Германия немските политици вече знаят за проблемите и научиха колко далеч стига мафията в България. Въпреки това България не е много известна на политическия радар в Германия и новини като тези не са от голяма полза за страната ви. Гледайки проблемите по границите и риска за сигурността, който представляват корупционните случаи, германските политици много неохотно ще дадат положителна мнение за приемането на България в Шенген.

Между другото, премиерът Борисов е любопитен случай. Той обещава непрекъснато, че ще се бори срещу корупцията и организираната престъпност, но лично е споменаван за директни връзки с най-големите мафиоти в България от различни източници – както се вижда и в WikiLeaks, и в U.S. Congressional Quarterly. Вземете например случая „Леденика“. През 2009 г. той обеща да работи, обещава го и сега. Като гледаме какво е сторил досега, аз се съмнявам, че ще изпълни обещанията си.

Естествено, това е част от непрекъснатото недоволство от ситуацията в България, което може да изригне както през 2013 г. Поради което статията в „Ди Велт“ само описва ситуацията по драматичен начин. Това, което все още ме безпокои, е финансовият Дамоклев меч над главите на българите с мисълта за КТБ и други финансови институции, които може да последват тази банка. Вчерашният референдум в Гърция може да причини сериозни последствия в банковия сектор в България и сме виждали как премиерът реагира при натиск.

Даниел Кадик е ръководител на фондация „Фридрих Науман“ за Югоизточна Европа.

Анализът е написан специално за БГНЕС по повод публикацията в германския вестник „Ди Велт“ относно корупцията на най-високо ниво у нас и ролята на мафиотските структури в държавата.

Източник: БГНЕС

Оставяне на коментар

Всички обозначени полета (*) са задължителни