Християнофобията

st-patrick

Ракурс към катедралата „Св. Патрик“ в Манхатън, Ню Йорк

от Джефри Кунер

Предгаме ви тази статия, публикувана преди 5 години от „Гласове“. Нейната актуалност доказва реалната необратимост на процесите в Западното общество.

Християнството умира. Някога то беше бастионът на западната цивилизация. Сега е само жалка останка на отминалото си величие. Навсякъде на Запад то е в отстъпление. Скандал със сексуални посегателства разкъсва Католическата църква, очерняйки и самия папа.

Англиканската църква се стопява, губи членовете си, докато се поддава на либералния полъх на гей правата и допускането на жени да заемат постове в нея. Редица протестантски деноминации изоставят своята вяра и пламенно мисионерско усърдие, прегръщайки модерните климатични проблеми и разводнения социализъм като евтин заместител на традиционното евангелие. Европа, древната опора на християнството, се е превърнала в светска неопаганистка култура. За европейците Бог е мъртъв. Той е заменен от материалния човек.

Светската вълна удари и заля също Америка. От ’60-те години на миналия век САЩ са жертва на сексуалната революция, която прославя хедонизма и личното освобождение. Порнографията, абортите, хомосексуалността, СПИН епидемията, извънбрачните раждания, високо ниво на разводи и разпад на семейства – това са отровните плодове на „Плейбой” философията. Моралът на MTV се приема, моралът на Исус – не.

Войната, започната от либералите срещу християнството обаче, премина на друго, много по-опасно ниво, граничещо с по-мек вариант на тоталитаризма. Наскоро в град Дейвънпорт, щата Айова, от местния календар беше премахнат Разпети петък. Комисията за граждански права на Дейвънпорт иска да замени името на празника с не толкова разделящо и по-вселенско име.

Последва писмо до общинските служители, според което занапред Разпети петък ще се нарича “Пролетен празник”. Градските служители изтъкнаха, че празнуването на Разпети петък нарушава разделението на Църквата от държавата.

Просто дадохме препоръка името да се смени с нещо различно от Разпети петък, казва Тим Харт, председател на комисията. В нашата конституция се прави разделение между Църквата и държавата. Дейвънпорт се счита за разнороден град и имайки предвид различните видове религии и етноси, които представляваме, предложихме тази промяна”. След мощен протест от разгневени християни градският съвет реши да върне старото име. Общинските секуларисти бяха победени. Засега.

И все пак налице е зловещ симптом. Левите са решени да изкоренят християнските празници и символи от нашето общество. Либералите са решени да унищожат традиционните ценности и да изтикат християните под земята. Левите в Америка следват срамните и доста кървави стъпки на марксистките режими. Вместо да изкоренят религията с оръжие, левичарите използват бюрократичен диктат и масова пропаганда.

Резултатът е същият. Християнството постепенно бива почистено от публичното пространство. Празнуването на Коледа стана обидно. “Весела Коледа” сега се счита за политически некоректно. Правилният поздрав е “Весели празници”. Десетте Божи заповеди не могат да бъдат излагани на публични места. Молитвата е забранена в публичните училища. Християните са периодично подигравани във филмите и телевизията. С парите на данъкоплатците се субсидира “изкуство”, което изобразява Христос по неприличен начин. Холивуд прави филми като “Ангели и демони”, изобразявайки Католическата църква като репресивна, зловеща и примитивна институция.

Антихристиянският фанатизъм е последната мода на омраза. Лесно е за християнофобите от Дейвьнпорт да се захванат с Разпети петьк. Какво би могло да им се случи? Ядосани хора да им звънят по телефона или да пращат имейли? Срещи в общината? Може би улични протести? В крайна сметка, прогресивните членове на комисията осъзнават, че няма да платят голяма цена за своето действие. Всъщност те ще бъдат почетени от либералните елити за своите „просветени идеали”.

Същите стандарти не важат за исляма. Мултикултуралистите от Дейвънпорт никога не биха посмели да премахнат например Рамадана от календара и да го прекръстят на „Месец на пости”. Страх ги е да не обидят мюсюлманите и да предизвикат вероятни ответни реакции като издаване на фатва. Чувството за самосъхранение и страхливост ги възпира да атакуват определени религии.

Християните обаче са лесна мишена. Те не вярват в джихад или в самоубийствените бомби. За разлика от радикалните ислямисти, те почитат вьрховенството на закона и човешките права. Те приемат преследването, дори то да е със санкцията на държавата, като част от своето религиозно бреме. Либералите знаят, че християнството е автентична „религия на мира”. Ето защо не се страхуват систематичното да го мачкат. Бащите – основатели на тази страна, са подчертали, че конституционната република зависи от енергично и силно религиозно общество.

Нашата Конституция е направена само за морални и религиозни хора, е казал Джон Адамс. Тя е изцяло неадекватна за управление при други условия”.

Бащите основатели не са били секуларисти. Напротив, те са били набожни християни, с изключение на Томас Джеферсьн, който се е страхувал от Църквата, особено Английската, която е преследвала дисиденти. Ако бяха свидетели на днешното изопачаване на концепцията за разделението на Църквата от държавата в радикална форма на секуларизъм и антихристиянски предразсъдъци, биха го определили като странно и отблъскващо.

Нашето юдео-християнско наследство осигурява основите на конституционното ни управление поради една проста причина. То признава трансценденталната природа на човека. Нашите фундаментални свободи произтичат от Бог, не от държавата. Ето защо индивидуалните права – на живот, свобода и собственост, са основните опори срещу властта на правителството. Даденото от Бог никой човек или режим не може да отнеме. Загуби ли Америка своята християнска идентичност, несъмнено ще загуби и своите свободи.

Християнофобията формира основите на модерния либерализъм. Прогресивните левичари са решени да унищожат традиционна Америка и нейните плодотворни институции – Конституцията, капитализма, националния суверенитет и семейството. Това е причината да обявят война на християнството. Ако християните не се събудят от апатията си и не заемат мястото си на идеологическите барикади, отново ще бъдат изтикани в катакомбите. С тяхното поражение ще настъпи краят на нашата велика република.

Трябва смело да се изправим срещу всеки опит за унижаване на християнското ни наследство. Трябва да ги идентифицираме като практикуващи една от най-неприемливите форми на фанатизъм и омраза – християнофобията. Ние имаме не по-малко право да приемем Христос от тяхното право да водят перверзен начин на живот.

*Джефри Кунер е колумнист на The Washington Times и президент на Института „Едмънд Бърк”.

Превод: Славчо Гаврилов

Източник: Гласове

 

  1. julia ivanova каза:

    Уважаеми господине,
    Това което наричате изчезване на христянството в същност е съвсем естенствен процес който засяга не само тази религия.Когато човек се пробуди за истинската си същност ,цели и мисия разбира,че религиите са били само средство и „патерица“ докато се постигне осъзнаване.Аз съм им благодарна за това.Но дори в тази си роля те имат доста репресивна роля и блокиращи средства и методи.От една страна имаме криза в религиозните доктрини и сриване на вековни догми,от друга масовият човек все още не узрял достатъчно,не е стабилен и не е намерил своята истинска същност и предназначение което внася доста хаос в света.Подобен род хора които аз наричам“полуродени“ са се откъснали от религиозните ценности и вярвания,но все още не са постигнали осъзнатост и за това стават лесна плячка на псевдо -духовни въздействия и илюзорни капани ,защото в страха си търсят заместители навън.И тъй като пътят на духовно осъзнаване и вътрешна интеграция не е лек тази критична и напрегната ситуация може да се проточи доста дълго във времето.Кризата на религиите е свързана с постепенното особождаване на човешкия дух от оковите на заблудата и ускорената вътрешна интеграция на човешките същества.Кой е създал и наложил религиите? Кому служат наистина и какви са истинските Им намерения и цели? До колко която и да е религиозна доктрина и система от вярвания и ритуали подпомага просветлението и духовния интегритет на отделната личност? За да получите истинските отговори трбва да задавате правилните въпроси.

  2. Мила каза:

    Ами тъй като Ариман вече е роден в Америка и набира сила, логично е точно оттам са почнат всички атаки срещу Христос и християните. Добре дошли за него са и ислямистите, ето защо ислямът в най-уродливия си вид е оставен да набира сила. И протестантските църкви с тяхното формално разбиране на християнството, и католическата с нейното откровено служене на целите на йезуитизма, разбирай една от черните ложи, и нашата църква са в упадък, защото са неадекватни за времето. Още през осми яек църквата се отказа от Духа и обяви, че човек има само тяло и душа.

    Днешното християнство на Светия Дух не намира своята изява в традиционните църковни ритуали, нормално е. Колко от църковниците имат правилно разбиране на мистерията на Голгота или на самия Христос? Колко голяма част от проповедниците го смятат само за някакъв си там Исус, учител на масите! Само правилното разбиране на духовните събития и работата за собственото духовно израстване ще помогнат на човека да намери Христос, там, където е той, в етера.

  3. Цветан Киров каза:

    Препечатваните статии са прекрасни и ще бъдат още по на място си ако давате линк към първоизточника.
    http://christusimperat.org/en/node/26651
    ето статията в оригинал!

  4. Анелия Желязкова каза:

    Хубаво е, че коментарите ( 1 и 2) под статията потвърждават необходимостта от повторното й публикуване. New age и преформатиран зороастризъм са далече по-актуални и щедро финансирани „философии на истината“. Знайно е от кого и защо. За т.нар. мултикултурализъм, който се налага с неистов „граждански“ и медиен натиск и държавна подкрепа, не си струва да се коментира, защото авторът на статията го е направил достатъчно убедително.
    Струва ми се някак неуместно за християнството като вяра, религиозна практика, празници, институции (църквите), философия, етика и пр. да пишат хора, които не могат да разграничат същностните му компоненти и очевидно не ги познават. Всички те са части от неговото цивилизационно ядро и разбиването му, включително отвътре, неизбежно води до цивилизационен разпад.
    Не целя да обидя коментиращите,те имат ПРАВО да вярват в каквото си искат, но може би е по-полезно първо да се вгледат в правописа си, после да поясняват защо християнството е отживелица (1) или е емоционално – институционално (2). Нищо лично :) Бъдете здрави!

  5. julia ivanova каза:

    Госпожо Желязкова,
    От вашият коментар личи ,че сте човек който дълбоко е навлязъл в дебрите на християството и е искренно вярващ.Това е похвално и много полезно ако наистина сте Търсещ Човек.В смисъл,че търсите себе си ,а не Бог извън себе си като сляп последовател.Преди десет години минах през това което сега вие преживявате с най дълбоко и искренно отваряне към Божието слово и Божията истина включително и през Антропософията(коятое не е зороастризъм,а езотерично християнство което щяте да занете ако бяхте чели нещо по въпроса).Беше много полезно изживяване,защото когато душата е гладна за истина от висок порядък тя ще я открие.Аз получих своите Откровения и разбрах нещо много важно.Ако една религия ме учи да отхвърлям себе си в името на Нещо което в крайна сметка е част от мен(Бог е във всеки от нас) КОМУ Е НУЖНО ТОВА?Защо трябва някой да ме „спасява“ и да ме нарича“ грешник“,а същевременно да ми пречи да стана силна и да се спася сама? Кой се нуждае от грешни и виновни души за да чувства велик спасител(нямам в предвид Христос,а онези които вършат глупости от негово име)Надявам се един ден и вие да изживеете това пробуждане и да надраснете детинската нужда от Баща Бог и Майка Богиня каквато функция изпълняват религиите.Колкото до това което вие наричате NEW AGE и определяте моята позиция като част от тази доктрина много грешите.Явно не познавате в детайли същността и.Това духовно движение само външно изглежда като контратеза на всички религии,но в същност дълбоко е свързано с всички тях.Била съм и в подобни среди и там цари истинско братство между вярващите каквито и да са техните религиозни пристрастия.Така,че отново грешите за мен. Аз отдавна съм в позицията на Наблюдател който умее да вижда нещатата такива каквито са(не ме бъркайте с Буда).Това е нещо ново социоума и дразни всеки който е „някъде“.И вие може да достигнете това състояние,но първо изживейте максимално дълбоко и интензивно религиозния си избор и пристрастие и останете честна към себе си.И ако сте достатъчно смела ще продължите напред и отвъд .Пожелавам ви го от сърце!
    Цивилизационният разпад за който говорите не е свързан с разбиване ядрото на християнството ,а с освобождаването му от фалшивите догми,тълкувания и изкривявания които от Константиново време са започнали да го разрушават.Това е полезно пречистване.Ако издържи изпитанието ще оцелее.Това впрочем важи в голяма степен и за исляма който в същност е релгия надградена върху христянски корени.Освен това атаките на Лошите не са срещу религиите макар,че използват успешно тази маскировка,а срещу Вярата на човека и изборът му да изживява своята свързаност с Бог без посредници,контрол и манипулации.Нанася се удар върху правото му самоопределение, свобода и индивидуалност.Удря се ядрото в него което дава смисъл и опора в живота му,а това вече е страшно,но няма как да го видите и раберете ако гледате и съдите само от собственната си „камбанария“.

    • Анелия Желязкова каза:

      Г-жо Иванова, благодаря, че сте отделили време да отговорите персонално на коментара ми за статията и коментарите 1 и 2 след нея :) В малкото аналитични изследвания на New Age за негово начало се сочи учението на Е.Блаватска и отделилият се от нея със собствена школа Рудолф Щайнер. В България антропософията се е популяризирала още в началото на ХХ век. Колкото до Ариман, „който се е родил в Щатите“ (в коментара след вашия) , това вече е „актуализиран“ зороастризъм със силен манихейски привкус. Интересното във всички тези феномени е, че те протичат паралелно със светския си близнак – правата срещу правото, което на практика често означава индивидът срещу общността, особено когато трябва да се мотивира някаква политическа доктрина.
      Вие пишете за, ако мога да се изразя така, благата от отхвърлянето на погрешната и унизяваща човека като грешник доктрина, санкционирана от Константин I на Никейския събор. Исторически не е коректно, защото Теодосий I институционализира християнството като единствена държавна религия. Несъмнено знаете, че това не е равнозначно на цивилизация.
      Надявам се, че сега вече е станало по-ясно написаното в предишния ми коментар и няма никаква причина този своеобразен диалог да продължава. Бъдете здрава!

  6. julia ivanova каза:

    Към редакторите на сайта.
    Бих искала да се извиня за някои грешки в правописа които се дължат не само на емоциите с които написах отговора си,но и на проблеми с клавиатурата на лаптопа ми.

  7. Читател каза:

    Ами сексуалната революция съвсем не казва това. Казва, че личните граници са неприкосновени, включително и за най-интимните сфери на човешкото. Това е лично право и то е неотменимо по Божия промисъл.

    Останалото е от Лукавия.

Оставяне на коментар

Всички обозначени полета (*) са задължителни