Сектор „Сигурност“ излиза на нов протест в четвъртък

policai-protest10

Националният протест на сектор „Сигурност” пред сградата на Народното събрание приключи, a недоволните служители насрочиха нов за четвъртък, предаде репортер на БГНЕС.

Няколко часа площад „Народно събрание” бе обграден от хиляди служители в сектор „Сигурност”. Протестът беше подкрепен и от много граждани, дошли да изкажат своята съпричастност към исканията на недоволните. В днешния национален протест участие са взели представители от всички областни дирекции на МВР. Протестиращите заявиха, че протестът днес е принципен. По данни на СФСМВР протестиращите пред парламента са били хиляди. Протестиращите полицаи поставиха на площада прототип на дървено черешово топче, развяваха много български знамена и такива на ЕС. Председателят на Синдикален алианс „Сигурност” в МВР Лукан Лазарски заяви, че това, което прави МВР, като не защитава интересите на своите служители, а слугува единствено на партийните интереси, ще доведе до закриване на МВР и оттам на цялата държава.

Въпреки факта, че правителството оттегля предлаганите промени в проектобюджета за догодина, които засягат служителите на МВР, националният протест се състоя. Пред БГНЕС председателят на СФСМВР Валентин Попов обясни причините за това. „Насрочването на един протест и отмяната му в 12 без 5 е много трудна работа. Това не е като в 12 без 5 да вкараш няколко текста в един проектозакон. Протестът е принципен. До момента имаме постигнато съгласие с ръководството на МВР и с част от ръководството на парламента по един въпрос, че трябва да поправим един голям гаф, че трябва тези текстове да бъдат изтеглени. След това евентуално да се преговаря по тях. Сектор сигурност продължава да има своите основания за протест”, заяви той. Попов коментира, че не се иска оставката на Румяна Бъчварова, защото проблемът е в модела на управление, а не дали един министър ще бъде заменен от друг. Въпреки това, сред възгласите пред Народното събрание се чуваха „Оставка”, както и „Важни са резултатите, а не обещанията”.

policai-protest11

От утре се очаква синдикатите в сектор „Сигурност” да започнат консултации с партиите в парламента. Междувременно докато протестът се провеждаше, стана ясно, че част от представителите на синдикатите в МВР са на среща в сградата на парламента с част от ПГ на Патриотичния фронт. Следващият протест на служителите в сектор Сигурност ще се състои в четвъртък от 13 ч. до 20 ч. пред сградата на Народното събрание, когато се очаква проектът за бюджет да бъде разглеждан на първо четене в ресорната комисия.

По-рано днес, след свиканото тази сутрин извънредно заседание на Съвета за социално партньорство, вътрешният министър Румяна Бъчварова обяви, че правителството оттегля предлаганите промени в проектобюджета за догодина, които засягат служителите на МВР и които предизвикаха полицейски протести в цялата страна. Диалогът със синдикатите продължава в понеделник. Следим какво ще се случи с протестите след днешното споразумение. Бих призовала всички служители на МВР да се държат като такива, ако решат да излязат на днешния разрешен протест, каза Бъчварова. Тя подчерта, че вървят проверки за поведението на полицаите по време на нерегламентираните протести и добави, че около 500 служители са подали заявление за напускане, след като бе обявен проектозаконът за държавния бюджет. Свалени са всички параграфи между 9 и 16 от проектобюджета – това са точките, които орязваха социалните придобивки на служителите на МВР. След съвета в сградата на МВР лидерът на Синдикален алианс „Сигурност“ Галентин Грозев заяви, че за договорености още е трудно да се говори. „Получихме декларация от Димитър Главчев и Менда Стоянова, че промените, които финансовият министър Владислав Горанов в последния момент тайничко внесе, ще бъдат оттеглени между първо и второ четене, тъй като няма предвидена законова процедура за оттегляне на тези параграфи преди това. Ние още се притесняваме, че служителите на МВР от години са в ситуация да им се обещава нещо, което после се променя”, категоричен е Грозев.

policai-protest12

Полицейското недоволство започна във вторник, след като стана ясно, че в проекта за бюджет за 2016 г. се предвижда 20-те заплати, които взимат служителите в сектор сигурност при напускане, да бъдат намалени на 10, годишните им отпуски да се ограничат от 30 до 20 работни дни и социалните придобивки също да бъдат намалени. Спонтанно се проведе и първият протест на полицаи на Орлов мост на 3 ноември. Синдикатът на служителите в МВР обяви тогава, че се очаква около 15 000 души от състава на МВР да си тръгнат, както и че ще се наложи най-вероятно да бъдат закрити и РПУ-та.

На 3 ноември синдикатите в МВР проведоха среща с вътрешния министър Румяна Бъчварова и финансовият министър Владислав Горанов, след която стана ясно, че съвпадение в позициите няма. Още тогава Галентин Грозев лидер на Синдикален алианс „Сигурност“ в МВР заяви, че за момента служителите в системата на МВР нямат никакво основание да се отказват от исканията си и подчерта, че така внесените предложения в законопроекта за държавния бюджет трябва да отпаднат незабавно. След края на срещата служители на МВР блокираха кръстовището на ул. „Раковски” и „Славянска” в знак на несъгласие.

Обръщам се към тези служители на МВР, които се колебаят в момента, да си дадат сметка, че разликата в сумата на тези обезщетения би им позволила да живеят без работа по-малко от една година. Оставайки, макар и с по-ниски обезщетения, на работа в МВР, те получават сигурност, възможност за кариерно развитие, означава и възможност за увеличаване на разходите и на трето място, макар и непряко като влияние, възможност да работят при по-добри условия, каза тогава Румяна Бъчварова. Владислав Горанов пък обясни, че водещият мотив за промени в системите, са натрупванията през годините, които са довели до там, че бюджетите на практика са станали бюджети за разходи и заплати.

След още срещи между синдикати и управляващи, решение не дойде, а протестите продължиха 4 дни поред – спонтанно или организирано. Включиха се и гранични полицаи, които блокираха пътищата към някои ГКПП-та.

През изтеклата седмица заваляха и рапорти за напускане от много областни дирекции на МВР в страната, съпровождани от протести.

policai-protest13

На заседанието на Министерския съвет в сряда премиерът Бойко Борисов бе категоричен, че 10-те работни заплати и обезщетения при пенсия ще влязат в сила от деня, в който бъде приет законът. „Всички, които до тази дата са започнали работа в МВР, отбраната остават на 20-те си заплати. Надявам се и съдебната власт да прецени дали прокурорите и съдиите трябва да получават по 20 заплати. Новоназначените в сектора ще получават по 10 заплати при пенсиониране”, обясни тогава Борисов. Той заяви още, че отпуските остават намалени на 20 работни дни годишно, а допълнителните 2% за прослужено време ще се консолидират в работната заплата.

 Източник: БГНЕС

 

 

Оставяне на коментар

Всички обозначени полета (*) са задължителни